Yosun Teraryum Nasıl Yapılır

Bencil olma,Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn

malzemeler

Yosun Teraryum yapımında kullanabileceğimiz temel malzemeler,

  • Kavanoz
  • Volkanik Tüf
  • Aktif Karbon (Kömür)
  • Torf
  • Dere Kumu (dekoratif amaçlı)
  • Yosun
  • Dekorasyon için taş ve benzeri malzemeler
  • Renk katmak amaçlı bitkiler

Teraryum yaparken temel olarak öncelikle bir drenaj oluşturmamız gerekiyor, bunun için ben Volkanik taşları tercih ettim ama bunun için çakıl, zeolit vs taşlarda kullanılabilir.

Öncelik olarak dreanajı en alt katmanda taşlarımızla oluşturuyoruz, sonrasında üzerine Aktif karbon (Kömür) ile ikinci katmanı oluşturuyoruz, burada kömürün görevi kabın içinde oluşabilecek gereksiz yaratıkları 🙂 (Bakteriler vs.) uzak tutmak olucaktır. Aktif karbonu nerden bulurum diye sorarsanız, akvaryum malzemeleri satışı yapan yerlerde bunları temin etmeniz mümkün. 3. katmanımız torf olucak bunu nekadar koyacağınız size ve kavanozunun büyüklüğüne göre size kalmış bir durum, ayrıca nasıl bir tasarım yapmak istediğinizle de alakalı olarak yeterli miktarda koyabilirsiniz, ben burada biraz yamaç efekti yaratmak istiyorum o yüzden bir tarafa az bir tarafa fazla olmak üzere torfumu döküyorum. Daha sonra dekoratif amaçlı taşlar ile yamaç görüntüsünü derinleştirmek için yerleştirdikten sonra üçük bitkilerimizi de dikebiliriz, bundan sonra geri kalan yerlere yosunlarımızı yerleştirebiliriz. Aslında yerleştirme işlemleri tamamen size kalmış bir durum, nasıl tasarlamak istiyorsanız artık. Ama içeride kullanacağınız bitkilerin teraryuma uygun bitkiler olması önemli çünkü burada kullandığınız bitkiler nemli ve kapalı bir ortamda yaşamlarını sürdürebiliyor olmalılar.

IMG_1328-edited

Yosun Teraryum’da dikkat edilmesi gerekenler.

Öncelikle nemin içeride herzaman varolması gerekmekte, daha sonra sulamamızı kabın içindeki nem miktarına göre (Bunu en iyi içine koyduğumuz taşların yüzeylerinden de anlayabiliriz) bir fısfıs yardımı ile az miktarda ortamı nemlendirecek düzeyde sulama yaparak gerçekleştirebiliriz.

Yosun Teraryum’umu nerede tutmalıyım?

Yosunlar nemi ve gün ışığını severler, ama direkt olarak bir güneş ışığı ve fazla sıcaklık yosunların saramasına ve kurumasına sebep olabilirler, evinizde dekoratif amaçlı bulunduracağınız teraryumunuz gün ışığını iyi bir şekilde alıyor olması çok önemli ve habitatın neminin herzaman korunuyor olması çok önemli.

IMG_1318-edited

Yosun Teraryumumun camında yosunlaşma başladı.

Bunun sebebi teraryumunuz direkt olarak güneş alıyor demektir, buda içerdeki nemden dolay kavanoz camında yosunlaşma başlıyordur. Teraryumunuzu direkt güneşten uzak tutmanız iyi bir çözüm olucaktır.

Yapmış olduğum teraryuma ait bazı görseller;

IMG_1340-edited

IMG_1309-edited

IMG_1326-edited

IMG_1305-edited

 

Volkan Türkoğlu

Müzik ve Doğa ençok ilgilendiği alanlar, ama mesleki anlamda herşey 56K modem'den sonra başladı.

Yorum Bırak